HEAT PUMPS
Cool and Comfort 107 – november 2025
Duurzame oplossingen bij Mark
Het Nederlandse bedrijf Mark is al tientallen jaren bekend voor performante verwarming van industriehallen. Daarbij stond de firma steeds aan de spits van de techniek: in de beginjaren was dat steenkool, daarna stookolie en gas, en recent werd de stap gezet naar warmtepompen. Vanuit deze ervaring kan de firma steeds een passende oplossing voorstellen. Mark heeft namelijk een totaalaanbod, dat verschillende technieken omvat: ventilatie en luchtbehandeling, directe en indirecte luchtverwarmers, stralingspanelen…. Uit deze waaier wordt telkens de meest geschikte configuratie ontworpen.
Overschakelen op warmtepompen
Alles draait nu om duurzaamheid en Mark heeft dat goed begrepen. Daarom werd de MDX-reeks warmtepompen geïntroduceerd. Dat zijn split- of VRV-toestellen die de klassieke luchtverwarmer kunnen vervangen. De nieuwste versie hiervan werkt met het laag-GWP koudemiddel R32. Typisch voor de Mark toestellen is dat de minimum binnentemperatuur in verwarming erg laag is: 7°C, waar de meeste andere leveranciers tot 14°C gaan. Dat maakt de Mark luchtverwarmers uitermate geschikt om industriehallen vorstvrij te houden.
Uiteraard heeft Mark ook toestellen op natuurlijke koudemiddelen in het gamma, meer bepaald de Heat Generation Unit op propaan (R290). Omwille van de veiligheid is dit toestel ontworpen voor buitenplaatsing. Het wordt dan aangesloten op een watervoerend verdeelsysteem, dat dan naar wens kan gecombineerd worden met luchtbehandelingskasten, stralingspanelen of indirecte luchtverwarmers. Alles kan op maat gemaakt worden, waarbij de volledige configuratie wordt voorgemonteerd op een skid.
Mark merkt de jongste jaren meer en meer belangstelling voor warmtepompen. Het brede assortiment van Mark stelt de firma in staat om de klanten maximaal te begeleiden in de overstap naar een gasloze verwarming. Zo zijn de toestellen voorzien van een speciale regeling voor hybride installaties. Dat is bestemd voor gebruikers die in een eerste fase een deel van de bestaande gasgestookte installatie willen behouden. De regeling zorgt er daarbij voor dat de warmtepompen werken als ze het meest efficiënt zijn, en dat de gasgestookte toestellen alleen in geval van nood inspringen. Zo kan men de warmtepompinstallatie ook kleiner dimensioneren, wat de investering doet dalen.
Luchtbehandeling op maat
Een ander speerpunt van Mark zijn de Eurovent gecertificeerde luchtbehandelingskasten en warmteterugwin-units. De luchtbehandelingskasten kunnen volledig op maat worden gemaakt en worden plug & play geleverd. Deze toestellen kunnen ook uitgerust worden met een warmtepomp, zowel los als geïntegreerd, die desgewenst voor koeling kan zorgen. De losstaande warmtepompen worden mee op de skid gemonteerd, voor een maximum aan gebruiksgemak.
Voor het hele gamma werkt Mark met vooraanstaande toeleveranciers. In verband is het ook vermeldenswaard dat de ontwikkeling en productie in Nederland en Ierland gebeuren. De logistieke lijnen zijn erg kort, en doordat alles in huis gebeurt, heeft Mark de volledige controle over het proces. Daardoor kunnen eventuele vragen over onderhoud en herstelling ook vlot beantwoord worden. De totaalaanpak van Mark geldt immers ook voor de service.
Door: Alex Baumans
Foto’s: Mark
















