30/10/2024

Chillventa 2024 – Succes over de hele lijn

Chillventa 2024 was een immens succes. Iedere andere bewering is de waarheid keihard geweld aandoen. Met 1.010 exposanten uit 49 landen bleef deze editie maar 9 exposanten onder het recordaantal in 2018. Per land kwamen de meeste exposanten (in dalende orde) uit Duitsland, Italië, Turkije, China, Spanje, België, de UK, Frankrijk, Polen en de VS. Opmerkelijk én veelbelovend is dat ongeveer 94% van de deelnemende exposanten nu al heeft bevestigd om er in 2026 opnieuw bij te zijn. Wie nog een plaatsje zoekt, zal zich moeten reppen. Iets minder exposanten, maar ze namen wel een record beursoppervlakte in beslag. Wat bezoekers betreft, is het lichtjes een ander verhaal. Dit jaar bezochten 32.796 vakmensen (57% van buiten Duitsland) de beurs – dat is 7,5% meer dan in 2022 – maar stiekem had de organisatie toch gehoopt om dichter bij het recordaantal bezoekers van 2018 (35.490) te landen. Maar alles moet in perspectief worden geplaatst. In 2018 was er nog een niet onbelangrijke deelname van zowel exposanten als bezoekers uit Rusland en Wit-Rusland, maar die zijn al een tijdje niet meer welkom. Besluit: Chillventa 2024 was een topeditie!

Community

“Koeltechniek, en daaronder versta ik ook ventilatie, airconditioning en warmtepompen, is een technologie van de toekomst”, zegt Daniela Heinkel, directeur van Chillventa en de European Heat Pump Summit bij NürnbergMesse. “Dit weerspiegelde zich in onderwerpen zoals energietransitie, digitalisering en koudemiddelen in de context van duurzaamheid en de circulaire economie die dit jaar veelvuldig werden besproken tijdens het congres, bij de exposanten en zeker ook tijdens de presentaties. Chillventa onderstreepte opnieuw zijn positie als de nummer 1 onder de beurzen voor koudetechniek, niet alleen vanwege de aandacht voor de actuele onderwerpen die leven binnen de sector, maar ook vanwege de vele exposanten en bezoekers. Chillventa is de belangrijkste vakbeurs voor onze community. De stemming in de hallen was uitstekend en de sfeer leek op die van een grote familiebijeenkomst. Chillventa blijft wereldwijd het belangrijkste evenement voor de koelindustrie.”

“In 2024 was het bezoekersprofiel op Chillventa opnieuw zeer divers en omvatte fabrikanten, systeembeheerders, distributeurs, ontwerpers van gebouwinstallaties, architecten en installateurs. Dit betekende dat alle belangrijke doelgroepen opnieuw verenigd waren op Chillventa.” Kai Halter, voorzitter van de adviesraad van Chillventa en Vice President Marketing en Brand Management bij ebm-papst, was al even enthousiast: “Chillventa was een uitstekend evenement van experts voor experts en voldeed in alle opzichten aan de hoge verwachtingen. We kijken nu al uit naar 2026!”

Het Chillventa-ondersteuningsprogramma draagt een lange traditie mee en biedt altijd hoogwaardige oplossingen voor actuele vraagstukken. Ook dit jaar werd het programma weer uitgebreid en bood het nuttige en bruikbare kennis volgens de behoeften van de markt. “Het ondersteunende programma is een essentieel onderdeel van Chillventa en biedt expertise uit eerste hand”, aldus Dr Rainer Jakobs, technisch adviseur en coördinator van het ondersteunende programma bij Chillventa. “Tijdens het vierdaagse evenement in 2024 konden industrie-experts genieten van meer dan 250 presentaties over de nieuwste producten, trends en technologieën op het Chillventa CONGRESS en vier forums. Naast eerder vermelde onderwerpen werd er hier ook flink gediscuteerd over warmtepompen in industriële en commerciële toepassingen, duurzaamheid, de F-gasverordening, PFAS en de circulaire economie.”

Plug & play

Nog een woordje over de trends die de rode draad vormden op Chillventa 2024. Dat is moeilijker te beantwoorden. Daarom legde Cool & Comfort het oor te luister bij de vele Belgische bezoekers en exposanten die we mochten ontmoeten. Dat er veel Belgen aanwezig waren, mag trouwens blijken uit het geslaagde én gesmaakte initiatief van Frixis om op de stand van AREA op donderdagmiddag een ‘Belgisch uurtje’ te organiseren. Terug naar de trends. Daar sprong er één uit, en dit als antwoord van de industrie op de steeds luider klinkende vraag naar geschoold en gekwalificeerd personeel vanuit de installatiewereld. Steeds meer toestellen, van de kleine residentiële warmtepomp tot de dinosaurussen voor de industrie, worden plug & play op de werf geleverd. Koudemiddel opvullen, stroom voorzien, hydraulisch koppelen en klaar is kees. In dezelfde lijn wordt er bij het ontwerp van koelgroepen ook steeds meer aandacht besteed aan het zo gemakkelijk mogelijk maken van onderhoud. Officieel heet het dat alles in het werk wordt gesteld om de installatietijd – en dus ook de installatiekost – zo laag mogelijk te houden, maar als je wat dieper durft door te vragen dan speelt toch ook de vrees voor verkeerde manipulaties van de installateurs en de onderhoudstechnici door. Maar voordat de Belgische koeltechnische installateurs zich aangevallen voelen door de industrie, weet dat men zeker niet België of Nederland viseert maar vooral de meer oostelijk gelegen EU-lidstaten waarvan de installateurs in grote getale naar onze contreien uitzwerven. Onlangs was het in de nationale pers een thema dat tandartsen met een Roemeens diploma iets minder onderlegd waren dan de tandartsen die afsturen aan onze universiteiten. Misschien mogen we deze vaststelling ook doortrekken naar de installateurs, want iedereen erkent dat er in België door verschillende partijen grote inspanningen worden geleverd om onze mensen een kwaliteitsvolle opleiding en bijscholingen aan te bieden.

De volgende editie van Chillventa gaat door van 13 tot 15 oktober 2026 in NürnbergMesse, met op maandag 12 oktober 2026 het Chillventa CONGRESS. Wie niet zo lang kan wachten om nog eens naar Nürnberg te gaan, noteert 28 en 29 oktober 2025 in de agenda voor de European Heat Pump Summit 2025, eveneens in NürnbergMesse.

Door Rudy Gunst

www.hp-summit.de

www.chillventa.de

Fotocredit: NürnbergMesse / Frank Boxler

Chillventa 2024 – Succes over de hele lijn

Chillventa 2024 was een immens succes. Iedere andere bewering is de waarheid keihard geweld aandoen. Met 1.010 exposanten uit 49 landen bleef deze editie maar 9 exposanten onder het recordaantal in 2018. Per land kwamen de meeste exposanten (in dalende orde) uit Duitsland, Italië, Turkije, China, Spanje, België, de UK, Frankrijk, Polen en de VS. Opmerkelijk én veelbelovend is dat ongeveer 94% van de deelnemende exposanten nu al heeft bevestigd om er in 2026 opnieuw bij te zijn. Wie nog een plaatsje zoekt, zal zich moeten reppen. Iets minder exposanten, maar ze namen wel een record beursoppervlakte in beslag. Wat bezoekers betreft, is het lichtjes een ander verhaal. Dit jaar bezochten 32.796 vakmensen (57% van buiten Duitsland) de beurs – dat is 7,5% meer dan in 2022 – maar stiekem had de organisatie toch gehoopt om dichter bij het recordaantal bezoekers van 2018 (35.490) te landen. Maar alles moet in perspectief worden geplaatst. In 2018 was er nog een niet onbelangrijke deelname van zowel exposanten als bezoekers uit Rusland en Wit-Rusland, maar die zijn al een tijdje niet meer welkom. Besluit: Chillventa 2024 was een topeditie!

Community

“Koeltechniek, en daaronder versta ik ook ventilatie, airconditioning en warmtepompen, is een technologie van de toekomst”, zegt Daniela Heinkel, directeur van Chillventa en de European Heat Pump Summit bij NürnbergMesse. “Dit weerspiegelde zich in onderwerpen zoals energietransitie, digitalisering en koudemiddelen in de context van duurzaamheid en de circulaire economie die dit jaar veelvuldig werden besproken tijdens het congres, bij de exposanten en zeker ook tijdens de presentaties. Chillventa onderstreepte opnieuw zijn positie als de nummer 1 onder de beurzen voor koudetechniek, niet alleen vanwege de aandacht voor de actuele onderwerpen die leven binnen de sector, maar ook vanwege de vele exposanten en bezoekers. Chillventa is de belangrijkste vakbeurs voor onze community. De stemming in de hallen was uitstekend en de sfeer leek op die van een grote familiebijeenkomst. Chillventa blijft wereldwijd het belangrijkste evenement voor de koelindustrie.”

“In 2024 was het bezoekersprofiel op Chillventa opnieuw zeer divers en omvatte fabrikanten, systeembeheerders, distributeurs, ontwerpers van gebouwinstallaties, architecten en installateurs. Dit betekende dat alle belangrijke doelgroepen opnieuw verenigd waren op Chillventa.” Kai Halter, voorzitter van de adviesraad van Chillventa en Vice President Marketing en Brand Management bij ebm-papst, was al even enthousiast: “Chillventa was een uitstekend evenement van experts voor experts en voldeed in alle opzichten aan de hoge verwachtingen. We kijken nu al uit naar 2026!”

Het Chillventa-ondersteuningsprogramma draagt een lange traditie mee en biedt altijd hoogwaardige oplossingen voor actuele vraagstukken. Ook dit jaar werd het programma weer uitgebreid en bood het nuttige en bruikbare kennis volgens de behoeften van de markt. “Het ondersteunende programma is een essentieel onderdeel van Chillventa en biedt expertise uit eerste hand”, aldus Dr Rainer Jakobs, technisch adviseur en coördinator van het ondersteunende programma bij Chillventa. “Tijdens het vierdaagse evenement in 2024 konden industrie-experts genieten van meer dan 250 presentaties over de nieuwste producten, trends en technologieën op het Chillventa CONGRESS en vier forums. Naast eerder vermelde onderwerpen werd er hier ook flink gediscuteerd over warmtepompen in industriële en commerciële toepassingen, duurzaamheid, de F-gasverordening, PFAS en de circulaire economie.”

Plug & play

Nog een woordje over de trends die de rode draad vormden op Chillventa 2024. Dat is moeilijker te beantwoorden. Daarom legde Cool & Comfort het oor te luister bij de vele Belgische bezoekers en exposanten die we mochten ontmoeten. Dat er veel Belgen aanwezig waren, mag trouwens blijken uit het geslaagde én gesmaakte initiatief van Frixis om op de stand van AREA op donderdagmiddag een ‘Belgisch uurtje’ te organiseren. Terug naar de trends. Daar sprong er één uit, en dit als antwoord van de industrie op de steeds luider klinkende vraag naar geschoold en gekwalificeerd personeel vanuit de installatiewereld. Steeds meer toestellen, van de kleine residentiële warmtepomp tot de dinosaurussen voor de industrie, worden plug & play op de werf geleverd. Koudemiddel opvullen, stroom voorzien, hydraulisch koppelen en klaar is kees. In dezelfde lijn wordt er bij het ontwerp van koelgroepen ook steeds meer aandacht besteed aan het zo gemakkelijk mogelijk maken van onderhoud. Officieel heet het dat alles in het werk wordt gesteld om de installatietijd – en dus ook de installatiekost – zo laag mogelijk te houden, maar als je wat dieper durft door te vragen dan speelt toch ook de vrees voor verkeerde manipulaties van de installateurs en de onderhoudstechnici door. Maar voordat de Belgische koeltechnische installateurs zich aangevallen voelen door de industrie, weet dat men zeker niet België of Nederland viseert maar vooral de meer oostelijk gelegen EU-lidstaten waarvan de installateurs in grote getale naar onze contreien uitzwerven. Onlangs was het in de nationale pers een thema dat tandartsen met een Roemeens diploma iets minder onderlegd waren dan de tandartsen die afsturen aan onze universiteiten. Misschien mogen we deze vaststelling ook doortrekken naar de installateurs, want iedereen erkent dat er in België door verschillende partijen grote inspanningen worden geleverd om onze mensen een kwaliteitsvolle opleiding en bijscholingen aan te bieden.

De volgende editie van Chillventa gaat door van 13 tot 15 oktober 2026 in NürnbergMesse, met op maandag 12 oktober 2026 het Chillventa CONGRESS. Wie niet zo lang kan wachten om nog eens naar Nürnberg te gaan, noteert 28 en 29 oktober 2025 in de agenda voor de European Heat Pump Summit 2025, eveneens in NürnbergMesse.

Door Rudy Gunst

www.hp-summit.de

www.chillventa.de

Fotocredit: NürnbergMesse / Frank Boxler