Het standpunt van de European Heat Pump Association (EHPA) over PFAS is genuanceerd: de organisatie steunt het terugdringen van PFAS, maar waarschuwt dat een te snelle of algemene beperking de uitrol en productie van warmtepompen kan bemoeilijken. Voor verschillende toepassingen in warmtepomptechniek zijn er immers geen alternatieven voorhanden die haalbaar, betaalbaar of voldoende schaal beschikbaar zijn.
Daarom pleit EHPA voor gerichte uitzonderingen. Wanneer voor een bepaalde toepassing nog geen werkbaar alternatief bestaat, zou het gebruik van de betrokken stoffen tijdelijk mogelijk moeten blijven. Tegelijk moet regelgeving innovatie en de ontwikkeling van alternatieve koudemiddelen blijven stimuleren. EHPA stelt voor om uitzonderingen tien jaar na hun invoering opnieuw te evalueren. Verboden moeten voor de vereniging gelinkt zijn aan de beschikbaarheid van alternatieven, en niet ingevoerd worden op een forfaitaire datum.
De vereniging benadrukt dat warmtepompen nodig zijn om fossiele verwarmingssystemen te vervangen en daarmee bijdragen aan de Europese doelstellingen voor decarbonisatie, energiezekerheid en industrieel concurrentievermogen.
Meer informatie >